Historia szkoły

Data 12 marca 1985 roku na zawsze zapisała się w historii naszej szkoły. To właśnie tego dnia nastąpiło uroczyste nadanie szkole imienia pisarza kaszubskiego Augustyna Necla. Podczas tej pięknej uroczystości nastąpiło przekazanie szkole sztandaru ufundowanego przez mieszkańców i zakłady pracy. Odsłonięto też tablicę pamiątkową patrona Augustyna Necla. W uroczystości licznie uczestniczyła rodzina pisarza, która przekazała do szkolnej izby pamiątek książki i metaloplastykę. W przystrojonej odświętnie sali gimnastycznej-auli zasiedli zaproszeni goście, w tym liczni mieszkańcy Mieroszyna. W lewym rogu sceny posadowiono wygalowaną orkiestrę dętą ze Strzelna, gdzie dwa dni wcześniej, 10 marca, odbyło się w kościele uroczyste poświęcenie sztandaru. Po prawej stronie sceny ulokował się chórek szkolny(mocno nagradzany oklaskami za kaszubskie punkty programu). Nad sceną, na ścianie, zawieszony został portret Augustyna Necla pędzla warszawskiego malarza Piotra Wróblewskiego. Obraz ten wypożyczony został z izby pamięci A. Necla we Władysławowie. Obok portretu umieszczono napis:

Augustyn Necel. Nasz patron. Piewca losów nadbałtyckich Morzan.

Następuje ślubowanie uczniów ( w obecności pocztów hufca ZHP przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Mariusza Zaruskiego w Pucku, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Hieronima Derdowskiego w Pucku i Szkoły Podstawowej w Połchowie) i wbijanie w drzewce sztandaru 64 gwoździ przez fundatorów. Dzielnie spisała się orkiestra.

Po przerwie w uroczystości, podczas której goście zwiedzili szkołę oraz obejrzeli wystawę poświęconą A. Neclowi (szkolny Rambiert każdego chętnego częstował tabaką z rogu), ponad sto osób wróciło do sali przemienionej tymczasem w jadalnię.

Trwałym elementem upamiętniającym uroczystość jest umieszczona na froncie szkoły granitowa tablica z napisem:

Pamięci Augustyna Necla

1902-1976

Kaszubskiego Rybaka i Pisarza

Piewcy Losów Nadbałtyckich Morzan

Szkoła Podstawowa w Mieroszynie

Natomiast w holu szkoły zawisła ufundowana przez rodzinę Neclów pamiątkowa plakieta z brązu, wykonana przez zaprzyjaźnionego marynarza z Gdyni, Antoniego Kurka.

Migawki z przebiegu uroczystości nadania szkole imienia pisarza kaszubskiego Augustyna Necla i wręczenia sztandaru - 12.03.1985r.

Lista fundatorów sztandaru Szkoły Podstawowej im. Augustyna Necla w Mieroszynie.

Imię i sztandar Mieroszyna - publikacja - "Pomerania" - maj 1985r.

Życzenia dla szkoły w okazji nadania szkole imienia i wręczenia sztandaru - 12.03.1985r.

Data dodania: 2010-11-08 09:11:43
Data edycji: 2023-03-24 14:59:29