Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w tym roku chciałabym polecić Wam komiksy.
Początków komiksu niektórzy badacze doszukują się już w średniowieczu. Tworzono wtedy historie obrazkowe z krótkimi komentarzami sławiące bohaterskie czyny czy historie świętych.
Za ojca współczesnego komiksu uważa się Rodolphe'a Töpffer'a oraz jego ilustrowane opowieści.
Rozwój komiksów związany jest z rozwojem prasy XIX-wiecznej. Wówczas to zaczęto publikować w prasie codziennej krótkie historyjki obrazkowe w odcinkach. Miały one zwykle charakter komediowy, stąd też wywodzi się ich nazwa pochodząca z angielskiego słowa comic – "komiczny".
Szybko zaczęły cieszyć się taką popularnością, że zaczęto je wydawać w formie zeszytów. Do połowy XX wieku komiksy drukowane w gazetach były czarno-białe. Dopiero w latach 70. w czasie wzrostu popularności komiksów na całym świecie zaczął dominować druk w kolorze.
Za pierwsze komiksy uznaje się zwykle serię Yellow Kid / Hogan's Alley.
W Polsce znajdującej się wówczas pod zaborami drukowano komiksy w grafice gazetowej oraz publikowano w nich satyryczne rysunki.
Najbardziej znanym ilustrowanym czasopismem było „Mucha” wydawane od 1868 roku w Warszawie.
Najbardziej znanym komiksem była „Historia Koziołka Matołka” (1932) autorstwa Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza,
W drugiej połowie lat 70. formy komiksowe uprawiał również polski rysownik Andrzej Mleczko.
Janusz Wincenty Christa polski autor komiksów, rysownik i scenarzysta. Autor jednej
z najpopularniejszych polskich serii komiksów – Kajko i Kokosz.
Anna Kaleta na lekcjach w każdej klasie zaprezentowała fragment komiksu „Mikołajek. Jak to się zaczęło?” Rene Goscinnego i ilustratora Jean-Jacques Sempe lub w klasach starszych komiksu „4-ta księga przygód Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza.
Na koniec wyświetliłam filmik „Przepis na komiks” i zaprosiłam do stworzenia własnego komiksu i przyniesienia go do mnie.
Na komiksy czekam do 11 października.
Anna Kaleta
"Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić"
84-103 ŁEBCZ
ul. Szkolna 2, MIEROSZYNO