Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Resetowanie ustawień
Reset

Dla rodziców

Dla rodziców

Dlaczego warto czytać dzieciom książki?

 

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko jak najlepiej się rozwijało. Czy pomogą nam w tym bajki do czytania dla dzieci? Oczywiście! Budowanie bliskości, kształtowanie wyobraźni, poznawanie emocji, nauka języka i koncentracji, to tylko kilka z całego wachlarza zalet, jakim jest czytanie książek.

Kiedy zacząć czytać bajki dziecku?

Przygodę z książką możemy rozpocząć tuż po urodzeniu dziecka a nawet jeszcze będąc w ciąży. Im szybciej zaczniemy tym większe będą korzyści. A co daje czytanie książek dziecku? Sprawniejsza nauka mówienia, czytania i pisania, to jedne z niewielu benefitów. Dzieci, którym się czyta, mają znacznie bogatszy zasób słów, potrafią operować bardziej złożonymi strukturami językowymi oraz lepiej wyrażają swoje myśli. Niemowlęta słyszą rytm naszego głosu, melodię języka a to stymuluje pracę ich mózgu. 

Jakie książki dla dziecka wybrać?

Jako pierwsze książeczki do czytania doskonale sprawdzą się wierszyki i rymowanki. Dobrym wyborem są książeczki kontrastowe oraz książki do czytania dla niemowląt o wzmocnionych kartkach. Sześciomiesięczni i starsi milusińscy będą zadowoleni z książek leporelo od Modrego Słonia, którymi można się również bawić. Dla najmłodszych czytelników idealne są książki z jedną dużą ilustracją na stronie. Taki obrazek przyciąga uwagę dziecka i świetnie ćwiczy koncentrację i skupienie wzroku. 

Starsze dzieci uwielbiają kiedy książeczki odwzorowują głosy zwierząt a one mogą je naśladować. To świetna okazja do ćwiczenia aparatu mowy. Świetnie sprawdzają się chociażby personalizowane książeczki dla dzieci, w których bohaterem opowieści staje się Twoje dziecko!

Kilkulatki chętnie słuchają czytanego tekstu, często dopytują w którym miejscu napisane jest dane słowo. To etap, w którym próbują zapamiętać zapis słów i podejmują pierwsze próby czytania. 

Kupując książki dla dzieci do czytania, warto wcześniej przejrzeć ich treść. Zwróćmy uwagę jakim językiem zostały napisane, o czym książka opowiada, jakie wartości się w niej przewijają.      

Wpływ bajek na rozwój dziecka

Zalety czytania książek dzieciom są nie do przecenienia. Wspólne spędzanie czasu z książką stymuluje pracę mózgu dziecka, rozwija wyobraźnię, wspomaga rozwój psychiczny, emocjonalny i społeczny, rozwój mowy i usprawnia pamięć. Wystarczy czytać chociaż dwadzieścia minut dziennie. 

Czytanie stymuluje rozwój mózgu

Czytanie dziecku niejako formatuje jego mózg. Pobudza do myślenia, koncentracji, analizowania, przeżywania tego co dzieje się w świecie bohaterów. Naukowcy udowodnili, że czytanie rzeczywiście pozostawia ślad w aktywności mózgu. Pojawianie się nowych połączeń nerwowych w mózgu poprawia pamięć i zdolności intelektualne dziecka.  

Rozwija wyobraźnię

Bohaterów i świat przedstawiony w książce dziecko musi sobie wyobrazić. Literatura zmusza do analizowania, wyciągania wniosków, dyskutowania i skupienia, żeby zrozumieć ciąg wydarzeń. Pozwala dziecku zanurzyć się w jego własnych myślach, bo świat książki ożywa właśnie w wyobraźni czytelnika. 

Rozwój emocjonalny, psychiczny, społeczny

Dzięki czytaniu książek dziecko spotyka się z wieloma emocjami, które przeżywają bohaterowie. Zapoznaje się z nimi, uczy się je nazywać, oswajać, radzić sobie z nimi. Mały czytelnik identyfikuje się z bohaterami, racjonalizuje wydarzenia, fantazjuje, czyli zostaje zaangażowane emocjonalnie w treść książki. Czytanie pozytywnie wpływa na rozwój koncentracji, wyobraźni, wiedzy, inteligencji, myślenia analitycznego. Osoby, które czytają utwory należące do fikcji literackiej lepiej radzą sobie w kontaktach społecznych.

Stymulacja mowy i poszerzanie słownictwa dziecka

Słuchając książek czy rymowanych wierszyków, dziecko zapoznaje się z melodią i rytmem języka oraz z prawidłową artykulacją słów a także zasadami gramatycznymi. Jest biernym odbiorcą, ale nie przeszkadza mu to w budowaniu szerokiego zasobu słownictwa. Zauważymy to około czwartego, piątego roku życia malucha. Dobrze rozwinięte zdolności językowe będą procentować w przyszłej edukacji dziecka.

Wycisza i ma znaczenie terapeutyczne

Książka jest świetnym remedium na bardzo emocjonujący dzień. Niespieszne zanurzenie się w opowieści, wyciszy emocje naszego malucha. Być może będzie również pretekstem do rozmowy. Jeżeli widzimy, że dziecko przeżywa trudne chwile od dłuższego czasu, można wesprzeć się książką terapeutyczną, w której poruszane są konkretne problemy. To jest często moment, który sprzyja bliskości i budowaniu zaufania.

Czytanie książek z dzieckiem jest najlepszym prezentem, jaki możemy mu dać jako rodzice. Trudno przecenić zalety, tego jak czytanie wpływa na mózg dziecka, na budowanie umiejętności społecznych, intelektualnych i emocjonalnych. Jest to wyjątkowy fundament, na którym dziecko będzie mogło budować swój potencjał na przyszłość.

Data dodania: 2023-08-25 12:58:43
Data edycji: 2023-08-25 13:08:16
Ilość wyświetleń: 292

"Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić"

Menander
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej