Czwartek 13-go października 2011 r. był wyjątkowym dniem dla dzieci z oddziału przedszkolnego – pierwszy raz w swojej szkolnej karierze wzięły udział w wycieczce autokarowej do Trójmiasta.

W ramach programu „ Pierwsze spotkanie z Morzem Bałtyckim” dofinansowanego ze środków WFOŚiGW w Gdańsku uczestniczyły w zajęciach organizowanych przez Akwarium Gdyńskie.

Cele programu:

• Kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci w wieku przedszkolnym
  • Wzbudzanie poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne poprzez aktywne poznawanie bioróżnorodności ekosystemów Bałtyku, źródeł i skutków jego zanieczyszczenia oraz sposobów ochrony

Specjaliści z Morskiego Instytutu Rybackiego przybliżyli powyższe zagadnienia dzieciom z wykorzystaniem techniki „edukacja przez zabawę” w odpowiednio dostosowanej do wieku uczestników „sali przedszkolnej”.

W pierwszej części zajęć przedszkolaki zwiedzały ekspozycję Akwarium Gdyńskiego. Pod czujnym okiem przewodnika dzieci miały okazję obserwowania wodnego świata, wysłuchania wielu ciekawych informacji na jego temat, uczenia się podwodnego środowiska przez dotyk i zaskoczenie. Tzw. „mokra sala” dała najmłodszym dużo frajdy i emocji – przecież nie tak często zdarza się możliwość dotykania żywych morskich stworzeń!

Druga część obejmowała zajęcia w kolorowej aranżacji sali przedszkolnej. Tu zerówkowicze zostali wprowadzeni w temat zajęć poprzez prezentację multimedialną. Zdobytą w ten sposób wiedzę utrwalały poprzez zabawę inspirującą zmysły: w formie konkursów, zajęć plastycznych i ruchowych. Każde z dzieci mogło zaprojektować opaskę z logo Akwarium, przez chwilę wcielić się w postać wędkarza, poprzytulać „morskie” pluszaki. Na koniec wszyscy otrzymali plakietkę pt.: Bystry umysł”. W ten oto sposób, w atmosferze pełnej radości i zabawy zajęcia dobiegły końca. Dzieci wróciły do domu ciut zmęczone, ale pełne nowych wrażeń i doświadczeń.