Tegoroczna akcja odbyła się 16 września (piątek). Uczestnikami byli uczniowie klas 0 – VI, którzy razem z opiekunami sprzątali najbliższe otoczenie szkoły oraz ulice Mieroszyna.

Zanim przystąpiono do prac porządkowych społeczność szkolna uczestniczyła w ekologicznym apelu zorganizowanym przez nauczyciela przyrody Danutę Kuźnicką.

PRZEBIEG APELU:

1. Zapoznanie z genezą i ideą akcji - prezentują uczniowie kl. VI

Idea „Sprzątania Świata- Polska”

Miliony ludzi na całym świecie we wrześniowe dni sprzątają naszą wspólną planetę- Ziemię. Idea sprzątania jest bardzo prosta. Polega ona na tym, iż grupy ludzi oczyszczają wyznaczony teren ze śmieci i odpadków. Wybieramy takie miejsca, w których zwykle gromadzą się ludzie. Sprzątamy najbliższe otoczenie: szkoły, parki, drogi, nasze osiedla, stadiony.

2.Geneza „Sprzątania Świata

Sprzątanie Świata zostało zapoczątkowane w 1989 roku w Australii przez Jana Kiernana.

Od 1993 roku jest to akcja światowa. Poza bezpośrednią poprawą stanu środowiska naturalnego akcja ”Sprzątanie Świata” ma na celu zwrócenie uwagi na problemy ekologiczne, na konieczność ograniczania ilości odpadów, ich właściwego składowania i przetwarzania.

W Polsce od 1994 roku akcję „Sprzątanie Świata” prowadzi pani Mira Stanisławska- Meysztowicz.

3.Znaczenie akcji

Akcja wychowuje i rozwija także tych, którzy ją realizują. Sprzątanie Świata wpisało się na stałe do kalendarza ekologicznych działań społecznych i każdego roku biorą w nim udział miliony ludzi. Akcja wzbudzała także różnego rodzaju kontrowersje. Nasza szkoła przyłączy się do ogólnopolskiej akcji przez posprzątanie terenu szkoły oraz obszarów przyszkolnych. Razem z nauczycielami wyruszymy dziś na sprzątanie miejsc, gdzie często przechodzimy, a które nie są wolne od śmieci. Spróbujemy doprowadzić do porządku kolejny raz otoczenie,

w którym najczęściej przebywamy.

4.Wyjście w teren