Menu

Dla nauczycieli

                                       

     Po raz pierwszy jesienią tego roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC) i w ramach podnoszenia świadomości społecznej o problemie nagłego zatrzymania krążenia (NZK), zorganizowany został „Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca” pod nazwą „Restart a Heart”. Był on odpowiedzią na Deklarację Parlamentu Europejskiego z czerwca 2012 roku, w której nawoływano do ustanowienia Europejskiego Tygodnia Podnoszenia Świadomości o Problemie Nagłego Zatrzymania Krążenia. Celem inicjatywy było powszechne nauczanie społeczeństwa udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe i niespodziewane NZK. Punktem kulminacyjnym był dzień 16 października 2013 roku, kiedy akcja objęła młodzież wszystkich krajów w Europie, jak również członków Parlamentu Europejskiego, którzy będą uczeni udzielania pierwszej pomocy.

Postanowiliśmy włączyć się w całą akcję i pokazać, że integrujemy się z Programem Edukacyjnym "Ratujemy i Uczymy Ratować".

Całe wydarzenie odbyło się we środę 16 października 2013 roku na głównym holu szkoły i trwało od godziny 12.00-12.30. Polegało na jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej na jak największej ilości fantomów, a co za tym idzie przez jak największą ilość osób. W naszej szkole większość uczniów z klas III - VI resuscytowała aż na czterech fantomach. W trakcie ustanawiania rekordu, dopuszczalne było zmienianie się przy fantomie. W całym przedsięwzięciu pomogli nam dwaj ratownicy medyczni ze Szpitala im. Franciszka Żaczka w Pucku. Najpierw nas przeszkolili, a następnie nadzorowali nasze poczynania. Na bieżąco poprawiali błędy uczniów oraz pomagali przy wykonywaniu zadania.

Do Warszawy zaproszono uczniów ze szkół, które najaktywniej działają w programie Ratujemy i Uczymy Ratować, aby wspólnie z nimi w obecności przedstawicieli mediów, przed kamerami podjąć wyzwanie ustanowienia rekordu. Całość oglądaliśmy podczas bicia rekordu na żywo na programowym kanale YouTube. W ten sposób mogliśmy ustanawiać rekord razem z nimi w jednym rytmie.

Efektami całej akcji przedstawiciele będą mogli się pochwalić już tydzień później podczas Sympozjum Europejskiej Rady Resuscytacji „Outcomes” w Krakowie dotyczącej między innymi efektów nauczania podstawowych czynności ratujących życie. Pojawią się tam przedstawiciele środowiska naukowego z całego świata, przed którymi będą prezentować Program Edukacyjny Ratujemy i Uczymy Ratować”.

Byliśmy razem w tym wyjątkowym dniu i pokazaliśmy, na co nas stać!

Relację z akcji w naszej szkołę można obejrzeć wpisując poniższy adres w wyszukiwarce:

http://www.youtube.com/watch?v=UA7UQr-6AbE&feature=youtu.be

Ogromne podziękowania za przyjazd do naszej szkoły, przeszkolenie i poprowadzenie akcji składamy dla Dyrekcji Szpitala im. Franciszka Żaczka w Pucku, Kierownika Pogotowia Ratunkowego w Pucku Pana Artura Selewskiego oraz wspomnianych wyżej dwóch ratowników medycznych z Pogotowia Ratunkowego w Pucku Panów: Jakuba Niemiec, Roberta Boguszewskiego.

zdjęcia w galerii >>

Wyszukiwarka

Goście na stronie

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

Szkoła uczestniczy w

wosp.jpg