Do wakacji zostało

Dla nauczycieli

Drugiego kwietnia przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Dzieci i ich wychowawczynie pamiętały o niebieskich akcentach w ubraniu, przygotowały specjalne opaski oraz wykonały plakaty i prace plastyczne, których motywem przewodnim była niebieska litera A. Nie zabrakło pogadanek o tym, co to właściwie jest autyzm, co to zaburzenie oznacza dla osób nim dotkniętych, jakie są jego objawy. Zwrócono również uwagę na potrzebę tolerancji wobec ludzi przejawiających autystyczne zachowania. Wiele odpowiedzi na różne pytania związane z pojęciem autyzmu dzieci znalazły w czasie projekcji filmu pt. „Autyzm”

galeria zdjęć >>

1 kwietnia do przedszkolaków z Mieroszyna przyjechały ptaki z wiejskiego podwórka… i to wcale nie Prima Aprilis!!! Kura, kogut, kaczka, gęś, indyk i pisklęta były dzisiaj głównymi bohaterami ludowych warsztatów

edukacyjnych pt. "Wiosenny Kurnik". Panie gospodynie z „Zagrody Powroty” opowiedziały wiele ciekawostek z kurnikowego życia. Dzieci nauczyły się rozróżniać ptaki, dowiedziały się jak hoduje się wiejskie ptactwo, a także miały okazję posłuchać piania koguta. Najwięcej emocji wśród dzieci wzbudziły małe pisklęta, które mogły pogłaskać i wziąć na ręce. Wielkie brawa należą się indykowi Zygmuntowi i gąsce Balbince oraz całej reszcie ptactwa za cierpliwość do naszych Przedszkolaków

galeria zdjęć >>

21 marca to również wyjątkowa data, nie tylko ze względu na fakt przyjścia upragnionej wiosny czy szkolnego „dnia wagarowicza” bowiem tego dnia obchodzony jest „Światowy Dzień Zespołu Downa”.

Data obchodów święta nie jest przypadkowa! Pierwszy dzień wiosny to początek nowego życia. Narodziny ludzi niezwykłych, oryginalnych.

Cyfra 21 oznacza zaburzenia w 21 parze chromosomów osób z Zespołem Downa, albowiem w 21 parze znajdują się nie dwa, ale trzy chromosomy. Zawarta w nim informacja jest dodatkowa, odpowiada za charakterystyczny wygląd osób z zespołem Downa- tak, dlatego właśnie są oni do siebie tacy podobni.

Tego dnia w całej Polsce organizowane są liczne akcje, uroczystości mające na celu promowanie wiedzy na temat Zespołu Downa, uświadamianiu społeczności o problemach z jakim borykają się osoby z tą jednostką chorobową, a także pokazanie ich niepowtarzalności i szerokiej gamy talentów jakie posiadają!

Również nasze przedszkolaki wzięły udział w obchodach Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa zakładając w ten dzień dwie kolorowe skarpety nie do pary - na znak jedności i tolerancji osób niezwykłych. Skarpetki były w kropki, w paski, długie i krótkie, niepasujące do siebie, ponieważ w ten sposób wysłaliśmy sygnał, że akceptujemy odmienność osób z zespołem Downa. Kolorowe skarpetki, koniecznie nie do pary to symbol zespołu Downa- symbol niedopasowanych chromosomów. Charakter tego gestu był wesoły i przyjazny.

Dzieci wysłuchały opowiadania o chłopcu z zespołem Downa oraz obejrzały historię dziewczynki z zespołem Downa. Dzień ten był wspaniałą okazją do rozmowy na temat tolerancji, akceptacji oraz pomocy słabszym osobom. Przedszkolaki dowiedziały się, że każdy z nas jest inny, ale przede wszystkim każdy z nas jest wyjątkowy. Na zakończenie dnia wykonaliśmy prace plastyczną pt. „Kolorowe skarpety”, która przyozdobiła naszą gazetkę przedszkolną. To był naprawdę wyjątkowy dzień.

galeria zdjęć >>

Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny pt. „Wiosna wokół nas” został rozstrzygnięty. Jury w składzie: Pani Wicedyrektor Mirosławy Licau oraz Pani Joanny Motuckiej nagrodziło i wyróżniło najciekawsze prace.

Nagrodzeni zostali:

I miejsce MARTYNA RENUSZ
II miejsce MIKOŁAJ GOYKE
III miejsce MATEUSZ OBERZIG

Wyróżnieni w konkursie:

MATYLDA MARZEJON
JUDYTA ADRIAN
MARCELINA ADRIAN
PAWEŁ MAGRIAN
ALBERT JARMULEWSKI

Dziękujemy i gratulujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie oraz zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach plastycznych!

galeria zdjęć >>

21 marca przedszkolaki z Mieroszyna powitały długo wyczekiwaną wiosnę. Do tego dnia dzieci przygotowywały się uczestnicząc w zajęciach oraz pogadankach, dzięki którym poznawały charakterystyczne cechy i zwiastuny wiosny. Każda grupa przygotowała na te okazję swoją kukłę marzanny, która jest symbolem srogiej zimy.

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przedszkolaki przeszły główną ulicą swojej miejscowości wyganiając odchodzącą zimę i przywołując wiosnę. Niektóre z nich trzymały gałązki wierzbowe, a inne kolorowe kwiatki. Wspólnie wydawaliśmy okrzyki przywołujące wiosnę: „Marzanno, marzanno, ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy, bo wiosnę witamy”. Kolorowy pochód zakończył się przy budynku przedszkola, gdzie dokonano symbolicznego spalenia kukły- marzanny w asyście strażaków z zaprzyjaźnionej Ochotniczej Straży Pożarnej w Mieroszynie. Pomimo odczuwalnego zimna, wszystkich ogarnęła spontaniczna radość, a panny marzanny szybko spłonęły. Następnie dzieci gromkim głosem zaśpiewały wiosenne piosenki, które przygotowały na tę okazję. Mamy nadzieję, że upragniona wiosna na dobre pozostanie z nami, zazieleni łąki i drzewa oraz pozwoli rozkwitnąć kwiatom. Ten dzień sprawił wszystkim wiele radości.

Brak grafik
niepal.jpg